بليچينگ دندان چيست؟

سفيد کردن دندانها يا بليچينگ درماني است که در آن بد رنگيها و رنگدانه هايي که به مرور زمان باعث تغيير رنگ دندانها شده و حتي بعضي بد رنگيهاي ژنتيکي را بر طرف نموده ودندانهايي سفيد و زيبا را به شما هديه ميکند.

راههاي سفيد کردن دندان ها و هزينه ي بليچينگ دندان

ماده اصلي سفيدکننده دندانها پر اکسيد هيدروژن است که باعث اکسيد شدن رنگدانه هاي رسوب کرده بين هرمهاي مينايي شده و آنها را از بين ميبرد. به مرور زمان اين ماده به قسمتهاي زيرين مينا در عاج نفوذ ميکند 

رنگ آن را روشنتر کرده و باعث سفيد شدن دندان ميشود . دو روش کلي براي سفيد کردن دندان ها با بلبچينگ وجود دارد که از نظر مراحل و هزينه ي بليچينگ دندان متفاوت هستند.

?. بليچينگ در خانه (home bleaching): در اين روش دندانپزشک شما در يک جلسه از فک بالا و پايين شما قالبگيري
 ميکند و در جلسه بعد يک جفت تري شفاف به شما تحويل داده ميشود. که به اندازه ميزان موادي که لازم است روي دندانهاي شما بماند تا سفيد شود بين دندانها و تري فضا تعبيه شده است. در اين جلسه ماده لازم جهت بليچينگ در خانه به شما داده ميشود.

?. روش سفيد کردن دندانها در مطب (office bleaching):

ر اين روش نيز با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت ميشود،
سپس مواد سفيد کننده با غلظت بالا بر روي دندانها گذاشته ميشود . ماده موثره بعضي از اين مواد به صورت شيميايي فعال ميشود، بعضي با نور و بعضي با گرما. و فرق چنداني بين آنها وجود ندارد و هزينه بليچينگ به اين روش با روش بليچينگ در منزل کمي متفاوت است.

کدام روش سفيد کردن دندانها بهتر است ؟

چقدر بليچينگ دندان موثره؟ اساتيد علم زيبايي بر اين باورند که بهترين نتايج وقتي حاصل ميشود که هر دو اين روشها با هم انجام بگيرد. يعني ابتدا office bleaching و سپس home bleaching. تبعا نتيجه گيري در زمان کمتر در بليچينگ داخل مطب اتفاق مي افتد اما نتايج ماندگارتر در نوع بليچينگ در خانه حاصل ميشود.

با بليچينگ دندانها چقدر سفيدتر ميشوند ؟

اين سوالي است که هيچ کس نميتواند به آن پاسخ قطعي بدهد. ممکن است از يک درجه تا چندين درجه بسته به جنس دندانها و نوع رنگدانه هاي رسوب کرده بين دندانها متغير باشد.

بعد از بليچينگ، دندانها تا چه مدت سفيد مي مانند ( مراقبتهاي بعد از بليچينگ )

اين موضوع هم بستگي به بهداشت دهان فرد و هم رژيم غذايي او دارد. استفاده کمتر از غذاها و نوشيدنيهاي رنگدانه دار کمک ميکند دندانها به مدت طولاني تري سفيد بمانند. ضمنا بليچينگ درماني است که بايد هر چند وقت يکبار تکرار شود تا رنگ دندانها به صورت دايمي سفيد بمانند.

سفيدي  دندانها و علت تغيير رنگ آنها 

دندانها از دو بخش مينا و عاج تشکيل شده اند. ميناي دندان روي عاج را پوشانده و باعث شفافيت و سفيدي دندان ميشود . ضخامت مينا در بعضي افراد بيشتر است که منجر به داشتن دندانهايي با شفافيت بيشتر ميشود. اما به هر حال به مرور زمان بر اثر سايش مينا شکست نور کمتر شده و رنگ عاج نمايانتر ميشود. ضمنا بعضي رنگدانه ها نيز به داخل خلل و فرج مينا نفوذ کرده و با کريستالهاي مينايي باند ميشود که تغيير رنگ واضحتري را باعث ميشود. گاهي رنگدانه ها فقط روي سطح مينا رسوب ميکند و باعث ايجاد لکه هاي سياه و قهوه اي روي سطح دندانها ميشود.

چگونه دندان هايي سفيد داشته باشيم

مهمترين علل تغيير رنگ دندانها:

?. سيگار کشيدن
?.استفاده از نوشيدنيهاي رنگي مثل چاي ، قهوه و ...
?. افزايش سن 
?.عدم رعايت بهداشت مناسب دهان و دندان

پرهيز از هر يک از موارد بالا و استفاده بجا و مناسب از نوشيدنيهاي رنگي مثل چاي ، قهوه ميتواند در سفيد ماندن دندان ها موثر باشد.

آماده سازي دهان براي بليچينگ (سفيد کردن دندانها )

قبل از اقدام به بليچينگ بايد دندانهاي پوسيده را ترميم کنيم. بايد بدانيم که بليچينگ بر روي پر کردگيها ، روکشها، لامينتها و نواحي زرد ريشه ناشي از تحليل لثه تاثيري ندارد. 
قبل از اقدام به بليچينگ  ، انجام جرمگيري(در صورت وجود جرم ) و برساژ به نتيجه گيري بهتر مي انجامد.

عوارض بليچينگ دندان چيست؟

اصولا بليچينگ اگر تحت نظارت دندانپزشک انجام بگيرد عارضه خاصي ندارد ،فقط ممکن است دندانها را تا مدتي حساس کند که اين مورد نيز معمولا با خميردندانهاي ضد حساسيت قابل درمان است.

خميردندان و پودر سفيد کننده دندان

اين مواد غالبا داراي درصد بالاي ساينده ها هستند که باعث ميشوند لايه اي از روي ميناي دندان شما برداشته شود و استفاده از آنها به ويژه به صورت مکرر به هيچ عنوان توصيه نميشود.