همه انسان‌ها مشتاق داشتن يک لبخند زيبا هستند اما برخي به خاطر دندان‌هاي بد شکل يا بد رنگ از اين آرزو محرومند. اينجاست که دندان‌پزشکي ترميمي به ميدان وارد مي‌شود و با معجزه‌اي به نام لامينت، لبخند و زيبايي را به صورت افراد باز مي‌گرداند.

اما لامينت چيست؟ براي چه افراد و چه دندان‌هايي مناسب است؟ آيا آسيبي به دندان‌ها مي‌رساند؟ يا ممکن است اين درمان طول عمر طولاني‌اي نداشته باشد و با شکست مواجه شود؟ پاسخ اين سوالات را از زبان دکتر ازاده ابراهيمي، متخصص دندان‌پزشکي ترميمي بخوانيد:
- لامينت يا ونير لايه‌اي از مواد همرنگ دندان است که براي اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها يا بستن فاصله? بين دندان‌ها و درمان دندان‌هاي شکسته روي دندان قرار داده مي‌شود. ونير‌ها يا از جنس کامپوزيت هستند و به طور مستقيم و داخل مطب ساخته مي‌شود (که به آن‌ها ونير کامپوزتي مي‌گويند) و يا از جنس سراميک هستند و در لابراتور ساخته مي‌شوند (که به آن‌ها ونير سراميکي گفته مي‌شود). به علت تراش بسيار کم و ايجاد زيبايي فوق العاده ونير‌ها اولين طرح درمان در دندان‌هاي قدامي محسوب مي‌شوند.

- تفاوت اصلي لامينت سراميکي و کامپوزيتي در چيست؟
لامينت‌هاي سراميکي مقاومت بيشتري نسبت به کامپوزيتي دارند. ثبات رنگ در لامينت‌هاي سراميکي بيشتر است و اصولا ظاهر زيباتري دارند.
لامينت‌هاي کامپوزيتي ثبات رنگ کمتري دارند و مزيت اصلي آن‌ها نسبت به لامينت‌هاي سراميکي، قيمت ارزان‌تر و تراش کمتر دندان است.

- انجام اين درمان چه شرايطي دارد؟ چه کساني مي‌توانند از درمان لامينت استفاده کنند و چه کساني نمي‌توانند؟
لامينت براي «اصلاح مشکلات خفيف تا متوسط دندان‌هاي قدامي» کاربرد دارد. بسيار مهم است که دندان دچار ضايعات گسترده نباشد و مشکلات زيبايي در حد مي‌ناي دندان ختم شود. مسئله مهم ديگر اکلوژن بيماراست؛ وجودعادات دهاني چون دندان قروچه (براکسيسم و يا کلنچينگ) کنترا انديکاسيون درمان لامينيت محسوب مي‌شود. در زمان دندان قروچه بيمار نيروي بسيار زيادي را به دندان‌هاي خود و لامينت وارد مي‌کند که در طي زمان منجر به شکستن لامينت مي‌شود.

- آيا در جريان اين درمان دندان‌ها تراش مي‌خورند؟
- تراش دندان قبل از گذاشتن لامينت بستگي به طرح و شکل اوليه دندان‌ها و وضعيت اکلوژن بيمار دارد. در برخي از موارد انجام هيچ گونه تراشي لازم نيست اما در برخي از موارد تراش دندان لازم است. البته به طور کلي تراش ايجاد شده در دندان‌ها بسيار محافظه کارانه‌تر از تراش روکش است و حجم بسيار کمتري از دندان تراشيده مي‌شود.

Denver_Dentist_Porcelain_Veneers-bef
– آيا انجام لامينت عوارض جانبي هم دارد و ممکن است به دندان‌ها آسيب وارد شود؟
عوارض احتمالي لامينت عبارتند از:
?- حساسيت تاخيري پس از درمان: مانند هر ترميم ديگري احتمال ايجاد حساسيت به سرما و گرما پس از درمان وجود دارد که البته پس از گذشت مدت زمان کوتاهي اين مشکل برطرف مي‌شود.
?- شکستگي لامينت: اگر اصول اوليه انتخاب بيمار براي درمان لامينت به درستي مورد نظر قرار گرفته باشد و بيمار هيچ گونه کنتراانديکاسيوني در مورد درمان لامينت نداشته باشد احتمال شکستگي ترميم بسيار کاهش مي‌يابد اما از بين نمي‌رود. چون در طول عمر درمان لامينت بيمار نقش اساسي ايفا مي‌کند. بيمار بايد از برخي عادات غذايي خود مانند گاز زدن غذاهاي سفت، جويدن يخ و… خودداري کند تا طول عمر درمان افزايش يابد. اما در صورتي‌که لامينت کامپوزيتي يا سراميکي دچار پريدگي شود، با کامپوزيت فابل ترميم و اصلاح است.
?- تغيير رنگ لبه‌اي لمينت: تغيير رنگ لبه‌اي در لامينت در طي زمان کاملا بستگي به مواد رنگي مورد مصرف بيمار مانند چاي، قهوه و يا کشيدن سيگار دارد. به عبارتي هرچه اين مواد بيشتر مصرف شود احتمال تغيير رنگ در لبه‌هاي لامينت بيشتر است و اگر بيمار مصرف مواد رنگي را کم کند قابل پيشگيري است.

- افراد پس از لامينت کردن دندان‌ها چه ملاحظات خاصي بايد انجام دهند؟
در کل براي هر گونه درمان ترميمي دندان‌پزشکي رعايت بهداشت دهان الزامي است، اما در مورد درمان لامينت علاوه بر رعايت اصول بهداشتي استفاده از دستگا‌ههاي پيزوالکتريک جرم گيري بايد با احتياط انجام شود. همچنين برخي از دهان شويه‌هاي حاوي فلورايد روي لامينت تاثير منفي دارد. بنابراين قبل از استفاده از دهان شويه بايد با دندانپزشک مشاوره به عمل آيد.